Προκρίθηκε στους τελικούς με 3-0 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους τελικούς των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ καθώς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ΠΑΟΚ. Επικράτησε στο PAOK SPORTS ARENA με 65-83 κι έκανε το 3-0 στη σειρά.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι κάνοντας ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα στη φετινή πορεία του στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι «πράσινοι» εκτέλεσαν με τρομερή ακρίβεια και στο τέλος της πρώτης περιόδου είχαν 7/9 προσπάθειες τριών πόντων και 5/6 δίποντα. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν εντυπωσιακή στα πρώτα τέσσερα λεπτά, προηγήθηκε με 0-14 και συνέχισε με την ίδια συνέπεια στην επίθεση, έχοντας παράλληλα καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά και το επιθετικό ριμπάουντ δια χειρός Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Εκεί ο Σούλης Μαρκόπουλος χαμήλωσε το σχήμα της ομάδας του, η μπάλα πήγε κυρίως στα χέρια του Λάνγκφορντ, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν ασταμάτητος στην επίθεση καθώς ο Νέλσον πέτυχε διαδοχικούς πόντους και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 12-33.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ επέμεινε να «ακουμπάει» την μπάλα στον Λάνγκφορντ, ο Παναθηναϊκός επιδίωξε πικ εν ρολ επιθέσεις με τους Διαμαντίδη-Μόργκαν και ανέβασε τη διαφορά στα επίπεδα των 25 πόντων (17-42, 14'). Εκεί ο ΠΑΟΚ πήρε λύσεις από τον Τζεικ Οντουμ, αλλά και από τον Βαγγέλη Μαργαρίτη. Εως το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε επιμέρους σκορ 16-8 και μείωσε σε 33-50. Στα χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου εντάσσονται οι 15 τελικές πάσες των «πράσινων» και τα οκτώ λάθη που έκαναν συνολικά οι δύο ομάδες.
Προσθέτοντας ένταση στην άμυνά του και με τον Τζέικ Οντουμ αποτελεσματικό στις προσπάθειες που ανέλαβε, ο ΠΑΟΚ είχε αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε πέντε λάθη στην ίδια περίοδο καθώς υπήρχε πρόβλημα επικοινωνίας μεταξύ των κοντών με τους ψηλούς. Οι γηπεδούχοι μείωσαν έως και στα επίπεδα των 11 πόντων (51-62) περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου. Ένα τρίποντο από τον Δημήτρη Διαμαντίδη κι ένα καλάθι του εξαιρετικού και χθες Λουκά Μαυροκεφαλίδη στοιχειοθέτησαν όμως την απάντηση του Παναθηναϊκού. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 53-67 έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Τζέι Αρ Μπρέμερ.
Τα τρίποντα από τους Βαγγέλη Μαργαρίτη, Γιώργο Δέδα δεν άλλαξαν τις ισορροπίες του αγώνα στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου. Ο Ντεμάρκους Νέλσον είχε τρόπους εκτέλεσης, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης παρέμεινε κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια. Ως εκ τούτου, η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα για τον Παναθηναϊκό (63-76, 35'). Κάθε σκέψη ανατροπής του σκηνικού για τον ΠΑΟΚ εγκαταλείφθηκε έπειτα από τα διαδοχικά τρίποντα των Διαμαντίδη, Νέλσον καθώς επανέφεραν το +20 (63-83, 38') για την ομάδα τους.
Δεκάλεπτα: 12-33, 33-50, 53-67, 65-83.
Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Σωτήρης Μανωλόπουλος, στάθηκε στο υψηλό επίπεδο συγκέντρωσης της ομάδας του: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους παίκτες μου διότι παρά το 2-0 ήρθαμε στη Θεσσαλονίκη και ήμασταν απόλυτα συγκεντρωμένοι από το πρώτο δευτερόλεπτο. Δεν χαλαρώσαμε καθόλου, κάναμε καλές προπονήσεις και ήρθαμε για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Μας βοήθησε η ευστοχία στα τρίποντα, θεωρώ όμως ότι οι παίκτες είχαν συγκέντρωση. Πήραμε καλή διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, επειδή ως ομάδα στη διάρκεια της χρονιάς είχαμε πάρει αλλά και χάσει διαφορές, μπορώ να κρατήσω την ψυχραιμία μας στο να διατηρήσουμε τη διαφορά. Όπως επίσης και ότι, όταν ο ΠΑΟΚ αντέδρασε εκεί δεν λειτουργήσαμε καλά και στην άμυνα και επίθεση και είναι σημεία στα οποία πρέπει να βελτιωθούμε πολύ. Εύχομαι καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ που για μένα είναι από τις καλύτερες στην Ευρώπη, έχοντας παίξει μπάσκετ ποιότητας. Του αξίζουν συγχαρητήρια».

Σε ερώτηση για την κατάσταση υγείας του Εστέμπαν Μπατίστα, απλά είπε ότι «είναι ιατρικό θέμα και δεν θέλω να μιλήσω γι' αυτό».

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος εκπροσώπησε τους παίκτες του Παναθηναϊκού και δήλωσε: «Ξέραμε ότι μας περίμενε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι αλλά ήρθαμε κατάλληλα προετοιμασμένοι. Μετά τα δύο ματς στο ΟΑΚΑ είχαμε δει ότι θέλαμε βελτίωση στην άμυνα. Σήμερα ήμασταν συγκεντρωμένοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πήραμε μεγάλη διαφορά στο σκορ και ήμασταν έτοιμοι γνωρίζοντας ότι ο ΠΑΟΚ θα αντιδρούσε. Αξίζουν συγχαρητήρια και στον ΠΑΟΚ που έκανε καλή χρονιά και του εύχομαι καλή συνέχεια».
Ο Σούλης Μαρκόπουλος εξέφρασε τα έντονα παράπονά του από τον τρόπο διαχείρισης του παιχνιδιού από τους παίκτες του. «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, ήταν καλύτερος σε όλη τη σειρά. Οι αγώνες είχαν την ίδια εικόνα. Ο Παναθηναϊκός ξεκινούσε φορτσάτος, μας έβγαζε από τον ρυθμό μας και μετά διαχειριζόταν το παιχνίδι. Είναι σκληρή ομάδα, σε βγάζει από τους στόχους σου στην επίθεση μέσα από την άμυνά του, ενώ επιθετικά εκμεταλλεύεται τα κορμιά που διαθέτει στα ατομικά μαρκαρίσματα. Συν τοις άλλοις είχε υψηλό ποσοστό ευστοχίας από τα τρίποντα, ενώ εμείς δεν βγήκαμε έγκαιρα και δώσαμε ελεύθερα σουτ. Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από τους παίκτες μου. Δεν είναι δυνατόν να χάνεις με 20 πόντους και να μην έχεις δώσει ούτε τέσσερα ομαδικά φάουλ. Είναι σημείο που μας απασχολεί και πρέπει να βελτιωθεί η κατάσταση».
Ο προπονητής του ΠΑΟΚ ρωτήθηκε για τον τρόπο προσέγγισης του αγώνα από την πλευρά των παικτών του, αν στο -21 (12-33, 10'), εγκατέλειψαν το παιχνίδι. «Πολλά μπορείς να πεις αλλά τίποτε είναι σίγουρο. Υπάρχει διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Είναι και θέμα ικανότητας», είπε.
Ρωτήθηκε για το ενδεχόμενο συγκρούσεων ΠΑΟΚ-Αρη στον μικρό τελικό του πρωταθλήματος και για τις πιθανότητες κατάκτησης της 3ης θέσης από την πλευρά της δικής του ομάδας και απάντησε: «Πρέπει να μπεις και να κερδίσεις, να εκμεταλλευτείς την έδρα σου. Ο Αρης είναι δυνατή ομάδα αλλά ο Παναθηναϊκός είναι πιο σκληρός. Είναι υποθετική ερώτηση».
Σε ερώτηση σχετική με τις επιδόσεις της ομάδας στα πλέι οφ αλλά και την απόδοση του Μαρκ Κάρτερ, εξήγησε: «Δεν είναι ίδια τα παιχνίδια των πλέι οφ με αυτά της κανονικής διάρκειας. Είναι διαφορετικό να αντιμετωπίζεις τον Παναθηναϊκό που σου ασκεί πολύ μεγάλη πίεση στην άμυνα και σε βγάζει από το παιχνίδι σου. Σε ότι αφορά τον Κάρτερ, ίσως να μην ήταν στη σειρά αυτός που θα θέλαμε, επαναλαμβάνω όμως ότι διαφορετική πίεση δέχεται από τους παίκτες του Παναθηναϊκού».
Ο Γιώργος Δέδας αναφέρθηκε στο κακό ξεκίνημα της ομάδας του: «Ετσι όπως ξεκίνησε το παιχνίδι και με την εικόνα των δύο αγώνων που προηγήθηκαν, μας κόστισε ότι δεν δώσαμε φάουλ, δεχθήκαμε εύκολους πόντους και δώσαμε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να αποκτήσει αυτοπεποίθηση. Αυτό κόστισε. Οσοι ξέρουν μπάσκετ καταλαβαίνουν. Θα κρατήσω την αντίδρασή μας, δεν παρατήσαμε το παιχνίδι, μειώσαμε στους 11 πόντους αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είναι Ρέθυμνο. Υπό την έννοια ότι με το Ρέθυμνο ανατρέψαμε μια μεγάλη διαφορά. Είπαμε στο πρώτο τάιμ άουτ να τους κρατήσουμε στην άμυνα, να βάλουμε δύο μεγάλα σουτ για να αλλάξει η ψυχολογία και το παιχνίδι. Δεν έγινε. Η σειρά έκλεισε στο 3-0. Προσωπικά κρατάω το επίπεδο ανταγωνιστικότητάς μας στους δύο αγώνες στην Αθήνα, όπου γυρίσαμε και παιχνίδι 15 πόντων. Κι αν στον σημερινό αγώνα εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο, τα υπόλοιπα ήταν ισορροπημένα. Θέλαμε να πάρουμε μια νίκη, δεν τα καταφέραμε. Τώρα πάμε για να διατηρήσουμε το κεκτημένο της 3ης θέσης αξιοποιώντας την έδρα μας».
Σε ερώτηση σχετική με τον τρόπο προσέγγισης του αγώνα από τους ίδιους τους παίκτες, σημείωσε: «Είχαμε πει να μην δώσουμε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να πετύχει εύκολους πόντους. Ηταν καθοριστική η ευστοχία τους, αλλά αρκετά σουτ ήταν μαρκαρισμένα. Η επίθεση προηγείται της άμυνας γιατί σου δίνει ψυχολογία. Απλά, με στεναχωρεί που χάθηκαν κάποια λέι απ ή ελεύθερες βολές. Μετά, με την διαφορά στους 21 πόντους ήταν αδύνατο να το γυρίσουμε».
Ζητήθηκε από τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να βαθμολογήσει την απόδοση της ομάδας του στη σειρά των αγώνων με τον Παναθηναϊκό. «Βάσει δυναμικής των δύο ομάδων και με όλον τον σεβασμό για τον Παναθηναϊκό, μας κόστισε πολύ η απουσία του Βον γιατί το δικό μας rotation είναι πιο περιορισμένο. Ο Λάνγκφορντ έκανε τεράστια προσπάθεια αλλά είχαν να αντιμετωπίσει βαριά κορμιά. Μας κόστισε η απουσία του Βον και στον τομέα των ριμπάουντ. Με αυτές τις παραμέτρους, βάζω στην ομάδα μου βαθμό. Λίαν Καλώς