Συνεχίστηκε η παράδοση Αστέρας-Καλλονή 2-1

Η παράδοση που φέρνει νικητή τον Αστέρα στα παιχνίδια με την Καλλονή, συνεχίστηκε και σήμερα, αφού παρά το γεγονός ότι η νησιώτικη ομάδα προηγήθηκε στο 40ο λεπτό (με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αγρίτη) και ο αγωνιστικός χώρος ήταν βαρύς μετά την καταρρακτώδη βροχή που είχε προηγηθεί στην Τρίπολη, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και με δύο γκολ του Νίκο Φερνάντεθ (69’ 77’) να φτάσει στη νίκη με 2-1. Παράλληλα, με τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια του 7ου ομίλου, ο Αστέρας εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Αστέρας ήταν πολύ καλύτερος από την Καλλονή στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Τα σουτ του Μπακασέτα και του Τσοκάνη στο 8’ και στο 13’ αλλά και του Μούκαμ μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 28’ έστειλαν την μπάλα άουτ, ενώ στο 30’ ο συνδυασμός Μπακασέτα, Μπαράλες, Φερνάντεθ με το σουτ του τελευταίου να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 34’ και στο 35’ τα σουτ των Μπακασέτα, Μπαράλες ανάγκασαν τον Δαύκο σε εντυπωσιακές επεμβάσεις, ενώ στο 36’ η κεφαλιά του Μπαράλες έστειλε την μπάλα και πάλι ελάχιστα άουτ από την εστία των φιλοξενουμένων. Ένα λεπτό αργότερα τα σουτ των Λούι, Μούκαμ έφεραν νέα επικίνδυνη φάση για την εστία του Δαύκου και κόρνερ για τον Αστέρα, που πλέον είχε εγκατασταθεί στην περιοχή της Καλλονής και στη συνέχεια της φάσης κεφαλιά του Μπακασέτα να στέλνει την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της Καλλονής.

Στο 40’ ξαφνικά ο Αστέρας βρέθηκε πίσω στο σκορ από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αγρίτη (0-1), που λίγο νωρίτερα ανετράπη από τον Θεοδωρόπουλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καλλονή έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 53’ με τον Καλτσά, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Θεοδωρόπουλος σε κόρνερ, για να «απαντήσει» στο επόμενο λεπτό ο Αστέρας με την ατομική ενέργεια και το σουτ του Νίκο Φερνάντεθ, που ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Καλλονής σε νέα μεγάλη επέμβαση. Στο 64’ το σουτ του Πάρα απέκρουσε με δυσκολία και πάλι ο Δαύκος, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Μίνγκα να πλασάρει άουτ και να χάσει ευκαιρία για λογαριασμό της Καλλονής.

Στο 69’ έφτασε η στιγμή της ισοφάρισης, όταν «κεραυνός» του Νίκο Φερνάντεθ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Δαύκου (1-1).

Οι επόμενες φάσεις του παιχνιδιού ήταν όλες για τον Αστέρα με δημιουργό (κυρίως) τον Μπαντιμπανγκά. Στο 72’ στη σέντρα του Μπαντιμπανγκά, το σουτ του Μπαράλες απέκρουσε ο Δαύκος, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από κόρνερ του Φερνάντεθ, ο Πάρα έπιασε ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ, ο Σανκαρέ έκανε την προβολή, για να περάσει η μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία της Καλλονής.

Ότι δεν έγινε σε αυτή τη φάση έγινε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Μπαντιμπαγκά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε εξαιρετική πάσα στον Φερνάντεθ, που με πλασέ νίκησε τον Δαύκο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-1).

Ο Αστέρας δεν σταμάτησε εκεί και έψαξε τους τρόπους να πετύχει και άλλα τέρματα. Στο 79’ νέα σέντρα του Μπαντιμπανγκά από δεξιά, η κεφαλιά του Πάρα έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο άουτ, ενώ στο 83’ το γύρισμα του Μπαντιμπανγκά από τα δεξιά βρήκε τον Μπαράλες που στο απευθείας βολέ του έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο πάνω από την εστία της Καλλονής. Τελευταία καλή φάση του Αστέρα στο 90ο λεπτό, όταν ο Ρόλε έβγαλε μπαλιά στην πλάτης της άμυνας των φιλοξενουμένων, όμως το δυνατό διαγώνιο σουτ του Πάρα απέκρουσε με δυσκολία ο Δαύκος.

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)
Αστέρας: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Κυριακόπουλος (75’ Ρόλε), Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Τσοκάνης, Μπακασέτας (61’ Πάρα), Μουνάφο, Μπαράλες, Νίκο Φερνάντεθ, Μούκαμ (67’ Μπαντιμπανγκά).
Καλλονή: Δαύκος, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Βαλιός, Αντέτζο, Στεφάνοβιτς, Καλτσάς (80’ Κειτά), Χωριανόπουλος (84’ Μπουρούς), Κύπρου, Αγρίτης (77’ Μανούσος), Μίνγκας.

Μετά τη λήξη του νικηφόρου παιχνιδιού με την Καλλονή για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος, ο προπονητής του Αστέρα Στάικος Βεργέτης μίλησε στους εκπροσώπους Τύπου. Τα σημαντικότερα των όσων δήλωσε ο Έλληνας τεχνικός του Αστέρα έχουν ως εξής:

Για το παιχνίδι με την Καλλονή: «Σήμερα έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Εμείς είχαμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, το οποίο όμως μας βρήκε να χάνουμε 1-0. Αυτό είναι ένα από τα παράξενα του ποδοσφαίρου, για αυτό είναι και τόσο όμορφο. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε με άγχος και θα μπορούσαμε να είχαμε δεχτεί κι άλλο γκολ. Η Καλλονή δεν δικαιούταν τίποτα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο που δικαιούται για ένα δεκάλεπτο δεν το πήρε. Στη συνέχεια κυριαρχήσαμε στο γήπεδο, καταφέραμε να πετύχουμε δύο γκολ, τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα και προσωπικότητα όπως οραματιστήκαμε την ομάδα το καλοκαίρι και συνεχίζουμε»

Για την ανάδειξη νέων παικτών και τα δύσκολα παιχνίδια που έρχονται: «Σημαίνει ότι έχουμε πολύ δουλειά μπροστά μας. Για το Νίκο, εμείς όλα τα παιδιά που φοράνε το σήμα του Αστέρα τα βλέπουμε ως παιδιά μας. Όλα τα παιδιά δέχονται ίδιες εντολές και οδηγίες. Όλα τα παιδιά είναι υποχρεωμένα να μπουν στο μοτίβο του Αστέρα. Το κάνουν με διάθεση και άψογο επαγγελματισμό. Αυτό κάνει και ο Νίκο.
Για τα δύσκολα παιχνίδια στην έδρα μας, ήμαστε υποχρεωμένοι, αν θέλουμε να μεγαλώσουμε σαν σύλλογος, να βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, όπως κάναμε και σήμερα.
Δεν είχαμε ασχοληθεί με τον Ολυμπιακό μέχρι τώρα. Κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά με ιδιαίτερη συγκέντρωση. Έτσι προχωράμε από το καλοκαίρι και έτσι συνεχίζουμε»

Αν απολαμβάνει αυτό που βλέπει στο γήπεδο: «Σαφώς το αισθάνομαι και το βλέπω στο γήπεδο, αλλά πρέπει να συνοδεύεται και με το αποτέλεσμα. Αν σήμερα δεν είχαμε θετικό αποτέλεσμα, δεν θα θυμόμασταν ότι είχαμε καλή εμφάνιση. Προτιμώ να είμαστε ακόμα περισσότερο αποτελεσματικοί. Είμαστε επαγγελματίες και κρινόμαστε από το αποτέλεσμα».

Για τις πολλές τελικές του Αστέρα: «Με ανησυχούσε στο πρώτο ημίχρονο. Δυστυχώς οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν, όμως αυτό που προσπαθώ είναι να δώσω αυτοπεποίθηση στα παιδιά. Αν φωνάζεις σε κάθε φάση που γίνεται, τότε μεταφέρεις αρνητισμό. Αν κάτι δεν πάει καλά συνεχίζω να λέω στα παιδιά ότι πρέπει να επιμένουν».

Για το πόσο καλύτερος μπορεί να γίνει ακόμα ο Αστέρας: «Εμένα η πρώτη σκέψη μου ήταν ότι μια κακή αμυντική μετάβαση που κάναμε, μας δημιούργησε πρόβλημα. Είμαι υποχρεωμένος να βλέπω τα άσχημα και να προσπαθώ να τα διορθώσω. Το ίδιο συνέβη και με τον Παναιτωλικό. Το πόσο καλά μπορεί να παίξει η ομάδα δεν το ξέρω. Εγώ κοιτάζω κάποια αρνητικά, το προσπαθώ, το δουλεύω και θα δούμε».