Ο Κλάους πήρε το…τόξο του!

Μπορεί συνολικά να μην ξεπέρασε τις 6-7 επαφές σε ολόκληρο το παιχνίδι, το οποίο ξεκίνησε με ενοχλήσεις από την κούραση, μπορεί να μην έφτασε τόσες πολλές φορές η μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Κλάους το…τόξο του! Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ άνοιξε το δρόμο και τελικά σφράγισε μια σπουδαία νίκη στο Παγκρήτιο με 0-2 επί του Εργοτέλη, με δυο δικά του γκολ.

Θα ήταν άδικο να καρπωθεί μόνος του τη νίκη ο Αθανασιάδης, καθώς όλη η ομάδα με αυταπάρνηση, ξέχασε την κούρασή της και προσαρμόστηκε στις απαιτήσεις ενός αγώνα που τη φέρνει στο +5 από τον δεύτερο και διατηρεί το κίνητρο στα ύψη! Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη έδειξαν ότι ξέρουν να παίρνουν και…επαγγελματικές νίκες όταν χρειάζεται και να αγωνίζονται με προσοχή και συγκέντρωση, όταν η κούραση δεν τους επιτρέπει να… “πνίξουν” με εξαντλητικό πρέσινγκ τον αντίπαλο.

Το ματς στο Παγκρήτιο ήταν ομολογουμένως “κρύο” στο μεγαλύτερο διάστημά του, με τους γηπεδούχους να κρατούν ισορροπία και να μην αφήνουν πολλές φάσεις στην εστία τους, όμως παράλληλα και η αμυντική γραμμή του ΠΑΟΚ κρατούσε με ασφάλεια το Γλύκο στην…ανεργία! Ο Ρατς δοκίμασε το πόδι του, ξεκίνησε, αλλά ζήτησε αλλαγή, ο Μακ έχασε μια σπουδαία ευκαιρία στο 39′, όταν νικήθηκε σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, αλλά ο Κλάους δεν χαρίστηκε, μετά από εξαιρετική κάθετη του Κίτσιου και με… τρεις επαφές πέτυχε ένα όμορφο γκολ για το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τα δεδομένα και ο σχεδιασμός του Άγγελου Αναστασιάδη άλλαξε εκ νέου, με τον Μακ να ζητά αλλαγή λόγω ενόχλησης στον δικέφαλο και σε ένα σημείο που την κατοχή της μπάλας (χωρίς ωστόσο να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις) την είχε ο Εργοτέλης. Με τους “ασπρόμαυρους” σε πολλές περιπτώσεις να ξεπερνούν εαυτό και να αψηφούν την εμφανή στα πρόσωπά τους κούραση, το ματς έδειχνε να τελειώνει με τον ΠΑΟΚ νικητή. Το μόνο που έλειπε ήταν ένα γκολ ακόμη του Κλάους, που θα τον έβαζε στην κορυφή των σκόρερ. Ο άσος του ΠΑΟΚ βρήκε εν κινήσει και με μια επαφή την τρύπα της βελόνας και εκμεταλλεύτηκε την προσπάθεια Γκολάσα-Παπαδόπουλου στις καθυστερήσεις, σφραγίζοντας την έβδομη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.
Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης: Τσέρνι, Τζανακάκης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Λυκογιάννης, Κοζορώνης, Γκέντσογλου, Χαντί (Μπαμπαμ 59΄), Χαλκιαδάκης, Γιουσούφ, Παμλίδης (Νόσκοβιτς 59΄).

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Κατσικάς, Βίτορ, Κάτσε, Τζανδάρης, Τζιόλης, Σαλπιγγίδης (85΄ Παπαδόπουλος), Αθανασιάδης, Μακ (67; Γκολάσα), Ρατς (Σπυρόπουλος 33΄)

90'+5 Λήξη αγώνα

Φάση διαρκείας για τον ΠΑΟΚ με τον Παπαδόπουλο να σουτάρει σε σώματα και τον Κλάους να πλασάρει από δύσκολη γωνία

90'+5 ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Αθανασιάδη!!!

90'+2 Ωραίος συνδυασμός Αθανασιάδη - Τζανδάρη με το πλασέ του τελευταίου να φεύγει άουτ

85' Ο Παπαδόπουλος στη θέση του Σαλπιγγίδη

82' Κόρνερ για τον Εργοτέλη

77' Άστοχο σουτ του Κίτσιου

76' Άστοχο σουτ του Χαλκιαδάκη

76' Ο Μπογκντάνοφ στη θέση του Γιοβάνοβιτς

75' Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο

68' Νέα αναγκαστική αλλαγή με τον Γκολάσα στη θέση του Μακ

63' Οφσάιντ ο Μακ

59' Μπαμπάμ και Νόσκοβιτς αντί των Παμλίδη και Χαντί

57' Σουτ του Χαντί, μπλοκάρει ο Γλύκος

53' Απελπιστικά άστοχο σουτ του Χαλκιαδάκη

52' Κόρνερ για τον Εργοτέλη

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

43' Άστοχο σουτ του Τζιόλη

Καταπληκτική μπαλιά του Κίτσιου στον Αθανασιάδη που ψύχραιμα μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά ανοίγοντας το σκορ

42' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Αθανασιάδη!!

Φτάσαμε στο 40' με τον ΠΑΟΚ να μην βρίσκει χώρους αλλά να έχει δημιουργήσει και τη μοναδική μεγάλη ευκαιρία του ματς

34' Μεγάλη ευκαιρία με τον Μακ να πλασάρει και τον Τσέρνι να αποκρούει!

33' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Σπυρόπουλο στη θέση του Ρατς

Στο έδαφος ο Αθανασιάδης που δείχνει να πονάει

29' Πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα με το πλασέ του Κάτσε να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Εξακολουθεί να μην υπάρχει καλή φάση στον αγώνα

17' Σουτ του Γιουσούφ στην αγκαλιά του Γλύκου

16' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από την προσπάθεια του Αθανασιάδη

9' Άστοχο σουτ του Χαντί

Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες στο χώρο του κέντρου μέχρι στιγμής

1' Σέντρα στον αγώνα

Εργοτέλης: Τσέρνι, Τζανακάκης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Λυκογιάννης, Κοροζώνης, Γκέντζογλου, Χαντί, Χαλκιαδάκης, Γιουσούφ, Παμλίδης.

Αναπλ: Ιτάνζ, Παπαδόπουλος, Περέιρα, Γκολάσα, Σπυρόπουλος, Μάρτενς, Τζαβέλλας

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Ρατς, Βίτορ, Κατσικάς, Τζιόλης, Τζανδάρης, Κάτσε, Μακ, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης