Νίκη Ολυμπιακού στο ντεμπούτο του Σφαιρόπουλου

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 81-62 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου και στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η αναμέτρηση ήταν ανταγωνιστική για περίπου 37’ και οι «ερυθρολεύκοι» πήραν την νίκη χάρις στην πολύ καλή άμυνα τους σε μεγάλο διάστημα της συνάντησης και με κορυφαίους τον Βασίλη Σπανούλη και τον Κώστα Σλούκα, που διακρίθηκαν εκτελεστικά και δημιουργικά.

Με 3’ και 5’’ να απομένουν για το τέλος τραυματίστηκε ο Ματ Λοτζέσκι και αποχώρησε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια. Σύμφωνα με τις δηλώσεις του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην συνέντευξη Τύπου οι αρχικές εκτιμήσεις κάνουν λόγο για θλάση στον δεξιό οπίσθιο μηριαίο.

Η Ένωση μπήκε με ενέργεια και ώθηση από τους φίλους της που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη και τρίποντο και φάουλ του Ντούσαν Σάκοτα προηγήθηκε με 9-3 λίγο μετά το 3’. Ο Ολυμπιακός βελτιώνοντας την άμυνα του ισορρόπησε το ματς μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (15-14) και παίρνοντας ώθηση από δύο σερί τρίποντα του Μπρεντ Πέτγουεϊ και νέο τρίποντο αυτή την φορά από τον Σπανούλη, ξέφυγε με διαφορά 12 πόντων (31-29) στο 16’. Με ένα ακόμη τρίποντο από τον Αγραβάνη, οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 14 (44-30), την μεγαλύτερη που πήραν στις πρώτες δύο περιόδους.

Με πρωταγωνιστές τους Καρλ Ίνγκλις, που έκανε το ντεμπούτο του σήμερα με την ΑΕΚ, Γκάρετ Ουίλιαμσον και επιμέρους σκορ 11-2, οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους πέντε (55-50) με περίπου τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με πόντους και δημιουργία από τον Σλούκα και επιτυχημένη προσπάθεια να εκμεταλλευτεί τον Οθέλο Χάντερ στην ρακέτα και με τρίποντο του Αγραβάνη στο τέλος του δεκάλεπτου, τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +13 (65-52), μετά από επιμέρους σκορ 10-2.

Στην τελευταία περίοδο η Ένωση μείωσε την διαφορά μέχρι τους 10 πόντους και στα τελευταία τρία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» με 7 πόντους του Βαγγέλη Μάντζαρη την αύξησαν μέχρι την τελική των 19.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-44, 52-65, 62-81.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Ήταν ένα καινούργιο ξεκίνημα σήμερα. Μια προσπάθεια να βελτιώσουμε και να ξεκινήσουμε το παιχνίδι μας από άμυνα. Μπορεί να είχαμε μόνο μια συνάντηση χθες με την ομάδα, παρόλα αυτά οι παίκτες έδειξαν μεγάλη διάθεση να παίξουν άμυνα. Τεχνικά αμυντικά και επιθετικά δεν είχαμε χρόνο να βάλουμε κάποια πράγματα και να συζητήσουμε λεπτομέρειες. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, η σημερινή ήταν μια καλή νίκη για ψυχολογία μας. Εκείνο που πρέπει να κάνουμε να βελτιωθούμε. Πολύ σημαντικό να παίρνουμε αποτελέσματα γιατί θέλουμε να διεκδικήσουμε όλου τους στόχους. Συγχαρητήρια σε ΑΕΚ για την προσπάθεια που έκανε και καλή συνέχεια.

Οι πρώτες εκτιμήσεις για τον τραυματισμό του Λοτζέσκι κάνουν λόγο για θλάση. Αύριο (4/11) θα έχουμε πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό να βελτιώσουμε την άμυνα μας και ιδιαίτερα την ατομική, αλλά και τις συνεργασίες. Γενικά να αποκτήσουμε ταυτότητα σαν ομάδα. Το παιχνίδι μας θα προσανατολίζεται στην άμυνα. Ένας τομέας, επίσης, που θα δουλέψουμε τα λάθη. Κάναμε 19 σήμερα που είναι μεγάλο νούμερο. Να δούμε καλύτερα τις συνεργασίες της επίθεσης. Να είναι ξεκάθαρο τι θα κάνουμε για να μην κάνουμε λάθη».

Μπρεντ Πέτγουεϊ (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο ματς. Γνωρίζαμε ότι η ΑΕΚ θα είχε κίνητρο, έπαιζε μπροστά στον κόσμο της. Εμείς είχαμε χθες την πρώτη γνωριμία με νέο προπονητή μας. Θέλαμε καλή άμυνα, τα καταφέραμε και νικήσαμε. Η άμυνα μας κράτησε και στο διάστημα που η ΑΕΚ πλησίασε στο σκορ».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την νίκη και εύχομαι καλή συνέχεια στον κόουτς», ήταν τα πρώτα λόγια του προπονητή της Ένωσης, που επισήμανε: «Μετά από την όχι καλή εμφάνιση με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό και γνωρίζοντας ότι οι προσδοκίες πάντα είναι ψηλές στην ΑΕΚ, δώσαμε την εβδομάδα που προηγήθηκε μεγάλη έμφαση στην ψυχολογία, στο κίνητρο, σε μαχητικότητα και προσπάθεια. Θεωρούμε ότι το τελικό σκορ δεν αποτυπώνει την προσπάθεια μας. Μας αδικεί. Θέλαμε να δείξουμε αμυντική προσέγγιση στο παιχνίδι, αλλά το τελικό σκορ αδικεί προσπάθεια και την προσέγγιση. Σε γενικές γραμμές με εξαίρεση το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο, έγινε καλή προσπάθεια και η μαχητικότητα και το κίνητρο ήταν σε υψηλό επίπεδο.

Ακόμη η ομάδα δεν έχει κλείσει το ρόστερ, γεγονός που καθυστερεί να βρούμε την αγωνιστική ταυτότητα, συνοχή και ομοιογένεια. Είναι αυτονόητο ότι χρειάζεται υπομονή, δεδομένου ότι μιλάμε για ομαδικό άθλημα, συνοχής και επανάληψης. Δεν μιλάμε για αγώνα κολύμβησης. Η προσπάθεια που γίνεται από όλα τα παιδιά συγκλονιστική. Η επιλογή των Ελλήνων παικτών το καλοκαίρι έγινε με κριτήρια το ταλέντο, την προσωπικότητα και το κίνητρο. Δεν αποτελεί έκπληξη για μας ότι κάθε εβδομάδα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, τους εμπιστευόμαστε, τους στηρίζομαι και γι’ αυτό είναι εδώ.

Έχουμε συμφωνήσει προφορικά με έναν έμπειρο γκαρντ τον Τομάς Ντελινικάιτις και αναζητούμε τον αντικαταστάτη του Γκούντριτζ».

Νώντας Παπαντωνίου (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Προερχόμασταν από κακή ήττα, όχι για το αποτέλεσμα, αλλά λόγω της διαφοράς. Θέλαμε να ήμαστε πιο ανταγωνιστικοί και μαχητικοί σε σύγκριση με τον προηγούμενο αγώνα. Το καταφέραμε και εάν δεν είχαμε κενά διαστήματα στην απόδοση μας, θα ήμασταν πιο κοντά στο σκορ. Η ΑΕΚ ακόμη φτιάχνεται, δεν έχει ολοκληρωθεί το ρόστερ. Καθημερινά θέλουμε να είμαστε καλύτεροι. Από την επόμενη αγωνιστική αρχίζουν οι… τελικοί με ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους. Η ομάδα δουλεύει πολύ και θα το δείξει στο γήπεδο. Θα έχουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε».