Νέα εντυπωσιακή νίκη του Παναθηναϊκού

Νέα εντυπωσιακή εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί της Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο με 90-63 για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.
Μετά την Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ, οι «πράσινοι» επικράτησαν κατά κράτος στο ΟΑΚΑ μπροστά σε 10.000 θεατές και της ιταλικής ομάδας, χάρις στην ενέργεια και την συγκέντρωση που είχαν στην άμυνα από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Από την άμυνα ο Παναθηναϊκός βρήκε πολύ γρήγορα εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας (23/38 δίποντα, 60% και 9/16 τρίποντα, 56%). Οι «πράσινοι», επίσης, ήταν πολύ ομαδικοί, έδωσαν συνολικά 23 ασίστ, εκ των οποίων τις 8 μοίρασε ο Δημήτρης Διαμαντίδης.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον αγώνα δυναμικά με 4/8 τρίποντα και διψήφιο προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (23-10 στο 9’), συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου δεκάλεπτου και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +14 (44-30). Πρωταγωνιστές ήταν στις αρχές του ματς ο Βλάντο Γιάνκοβιτς και στην συνέχεια ο Εστεμπάν Μπατίστα.

Παρά το διψήφιο προβάδισμα οι «πράσινοι» μπήκαν με ακόμη μεγαλύτερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Νίκο Παππά, Τζούλιαν Ράιτ να προστίθενται στις επιθετικές λύσεις η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 28 πόντους (71-43) με το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Παναθηναϊκός δεν χαλάρωσε στην τέταρτη περίοδο και συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ του ΟΑΚΑ, με αποτέλεσμα να φτάσει στην νίκη με πολύ καλή διαφορά, 27 πόντων (90-63).

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-30, 71-43, 90-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 11 (1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 9 (2), Φώτσης 7 (1), Παππάς 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 6 (1 τρ., 7 ριμπ., 8 ασ.), Γκιστ 9 (1 τρ., 6 ριμπ.), Μπατίστα 15, Μπλουμς 8 (2), Ράιτ 9 (5 ριμπ.).

ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 13 (3 τρ., 7 ασ.), Μπρουκς 11 (1), Τζεντίλε, Μέλι, Μίτσαμ, Κλέιζα 4, Τζέιμς 3, Χάκετ 9 (1), Σάμουελς 18, Μος 5 (1).

«Έχουμε πολύ καλούς παίκτες και χαρακτήρες»

«Έχουμε πολύ καλούς παίκτες, καλούς χαρακτήρες και αθλητές με αντίληψη», τόνισε στις δηλώσεις του με την νίκη επί της ιταλικής ομάδας ο προπονητής των «πρασίνων» Ντούσκο Ιβάνοβιτς: «Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για μας. Κάθε παιχνίδι στην Ευρωλίγκα μέσα στην έδρα μας και σε έναν τόσο ανταγωνιστικό όμιλο είναι πολύ σημαντικό. Είμαι ευχαριστημένος από την ένταση με την οποία μπήκαμε στο παιχνίδι και την οποία διατηρήσαμε για 40 λεπτά. Δεν παρασυρθήκαμε από το παιχνίδι της Αρμάνι, που είναι μια έμπειρη ομάδα με καλούς παίκτες κι όλα αυτά χάρη στην άμυνά μας. Πρώτα από όλα έχουμε πολύ καλούς παίκτες, καλούς χαρακτήρες και αθλητές που έχουν αντίληψη. Στη ζωή και τον αθλητισμό αν δεν έχεις τη φιλοδοξία να είσαι κάθε μέρα καλύτερος, είσαι τελειωμένος».

«Για άλλη μια φορά με εντυπωσίασε το εξαιρετικό κοινό, το οποίο βοηθά πολύ τους παίκτες και αυτοί ξεπερνούν τα όριά τους», επισήμανε, επίσης, ο Ιβάνοβιτς.