Αήττητος στην παράταση ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε στην Λιθουανία, στην παράταση την Νεπτούνας (85-81, κ.α. 76-76) και παραμένει αήττητος μετά τις πρώτες τρεις αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι ποιοτικά και αυτό φάνηκε κυρίως στην παράταση. Για τον Βασίλη Σπανούλη η αποψινή, ήταν μεγάλη βραδιά. Ο αρχηγός έκανε ρεκόρ πόντων σε έναν αγώνα στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα με τους 34 που σημείωσε – ενώ έδωσε και 7 ασίστ – ενώ έγινε ο 5ος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης με 2.540 πόντους ξεπερνώντας τον Νίκολα Βούισιτς, που, επίσης, αγωνίστηκε στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στην δεύτερη περίοδο με διψήφιες διαφορές (27-17 λίγο μετά το 12’, 31-21 5’ και 24’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και 36-26 λίγο πριν το 18’) χάρις στην ενέργεια τους στην άμυνα και την ευστοχία από το τρίποντο (8/17 στο πρώτο μέρος), αλλά στο 26’, η λιθουανική ομάδα προσπέρασε με 47-46, εκμεταλλευόμενη την αμυντική χαλάρωση του Ολυμπιακού.

Με 3’ και 48’’ να απομένουν για το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, η Νεπτούνας ξέφυγε με 5 (70-65), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντο του Σπανούλη ισοφάρισαν (72-72) με 1’ και 46’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου. Με δύο βολές πάλι από τον αρχηγό τους, προηγήθηκαν με 76-74 37’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς, όμως, ο Ζαβάσκας με διπλή προσπάθεια ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 76-76 με 15’’ να απομένουν για την λήξη.

Στην τελευταία επίθεση για την κανονική διάρκεια της συνάντησης, ο Ντάνστον αστόχησε σε τρίποντο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο με δύο τρίποντα του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 81-78 2’ και 36’’ πριν την λήξη. Ο Σακούρ μείωσε σε 81-80 μόλις 51’’ πριν το τέλος της παράτασης. Ο Σπανούλης στα 11’’ πριν την λήξη ευστόχησε μόνο στη μια βολή (82-80). Το ίδιο, όμως, έκανε και ο Σακούρ με 7’’ να απομένουν για την λήξη (82-81).

Ο Πέτγουεϊ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ μετά την άστοχη δεύτερη του Αμερικανού γκαρντ της Νεπτούνας, κέρδισε βολές και ευστόχησε και στις δύο (84-81) 4’’ πριν το τέλος. Ο Ντάνστον στην επαναφορά των γηπεδούχων έκλεψε την μπάλα, η οποία κατέληξε άουτ από τα χέρια του Σακούρ και 2’’ πριν την λήξη ο Σλούκας κέρδισε βολές. Ευστόχησε στην πρώτη (85-81) και… σφράγισε την νίκη των «ερυθρόλευκων».

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-38, 55-55, 76-76, 81-85.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Μαζέικα 11 (1), Γκιρντζιούνας 4, Σίνιτσα, Ντίμσα 5, Γκαΐλιους 16 (2), Γκαλντίκας 13, Σακούρ 13, Ζαβάτσκας 14 (2/6 τριπ.), Βασίλιους, Μπουτκεβίτσιους 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 9 (1 τρ., 7 ρ.), Χάντερ, Ντάνστον 10, Σπανούλης 34 (6 τρ., 7 ασ.), Σλούκας 13 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 3 (1), Λοτζέσκι 10 (2 τρ., 6 ρ.).