Αήττητος με εξαιρετική άμυνα ο Ολυμπιακός

Με εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Βασίλη Σπανούλη, Μπράιαντ Ντάνστον ο Ολυμπιακός νίκησε στο Βελιγράδι μπροστά σε 24.000 θεατές τον Ερυθρό Αστέρα (62-57) και παρέμεινε αήττητος στον Δ’ Όμιλο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας μετά από τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές.

Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και να περιορίσει την παραγωγικότητα των γηπεδούχων κάτω από τους 60 πόντους και η άμυνα του ήταν το βασικό συστατικό της επικράτησης του. Με την ομαδική προσπάθεια και την ιδιαίτερη συμβολή των Κώστα Σλούκα, Βαγγέλη Μάντζαρη, Δημήτρη Αγραβάνη και Δημήτρη Κατσίβελη ο Ολυμπιακός κάλυψε τις απουσίες των τραυματιών Γιώργου Πρίντεζη, Ματ Λοτζέσκι και Ιωάννη Παπαπέτρου. Την πρώτη επίσημη εμφάνιση με την ομάδα του Πειραιά έκανε ο Τρεμέλ Ντάρντεν, ο οποίος αγωνίστηκε για σχεδόν 5’.

Ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις της νίκης του στην δεύτερη περίοδο, όταν με σερί 13-0 σε περίπου τέσσερα λεπτά και με τον Ντάνστον να πετυχαίνει 8 πόντους, ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (36-21) 2’ και 7’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε ακόμη και 16 πόντους (50-34) σχεδόν δύο λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου και είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το 32’ που ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκανε το 55-41.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα και ο Ερυθρός Αστέρας με σερί 9-0 μείωσε στο καλάθι (57-55) με 1’ και 53’’ να απομένουν για το τέλος του ματς. Με 1’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη, ο Πέτγουεϊ ευστόχησε στις δύο από τις τρεις βολές που κέρδισε και έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του Πειραιά (59-55). Οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά στο καλάθι (59-57) με τον Μπλάζιτς, όμως, με μόνο 25’’ να μένουν για το τέλος.

Ο Σπανούλης ευστόχησε στις δύο βολές (61-57) μετά το φάουλ του Ερυθρού Αστέρα και 20’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Μπλάζιτς επιχείρησε βιαστικό τρίποντο και αστόχησε. Αμέσως μετά, ο Σπανούλης με μια βολή… σφράγισε την νίκη του Ολυμπιακού (62-57) 11’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 26-37, 36-50, 57-62.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 7 (1), Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 5, Μπλάζιτς 10 (2), Κάλινιτς 10 (8 ρ.), ), Μαριάνοβιτς 13 (14 ρ.), Τζένκινς 2, Γιόβιτς, Τσίρμπες 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2), Χάντερ 2, Ντάνστον 11, Σπανούλης 14 (3 τρ., 6 λ., 4 ασ.),Σλούκας 4 (6 ρ., 5 ασ.), Αγραβάνης 8 (9 ρ.), Μάντζαρης 7 (1 τρ., 5 ρ.), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 5 (1), Ντάρντεν 3 (1).

«Πήγαμε καλά στην άμυνα»

«Πρώτα από όλα και πριν πω το οτιδήποτε για το αγωνιστικό κομμάτι, θέλω να ευχαριστήσω τον Ερυθρό Αστέρα και τον κόσμο του για την υποδοχή και αυτή την φοβερή ατμόσφαιρα», ήταν τα πρώτα λόγια του Γιάννη Σφαιρόπουλου, προπονητή του Ολυμπιακού, μετά την νίκη στο Βελιγράδι. «Ελπίζω να έχουμε την ευκαιρία στο επόμενο παιχνίδι στο ΣΕΦ να ανταποδώσουμε αυτή τη φοβερή φιλοξενία».

«Τώρα σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, στόχος μας ήταν να ελέγξουμε τον ρυθμό και είχαμε αμυντική στόχευση, νομίζω τα πήγαμε καλά, αλλά είχαμε πάλι κάποια νεκρά διαστήματα πάνω στα οποία πρέπει να δουλέψουμε και να διορθώσουμε», επισήμανε ο κόουτς της ομάδας του Πειραιά και παρατήρησε ότι: «Ο Ερυθρός Αστέρας είναι μια ομάδα ρυθμού και είχαμε σχεδιάσει από πριν να μην τους αφήσουμε να βρουν ρυθμό, το πετύχαμε, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο κάναμε κάποια λάθη, ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε και αυτό είναι ένα σημείο το οποίο πρέπει να δούμε και να διορθώσουμε».