«Πλήρωσε» την αστοχία του ο Παναθηναϊκός Κατηγορία : Ευρωλίγκα | 15-11-2014

Ο Παναθηναϊκός… πλήρωσε την αστοχία του από το τρίποντο (2/20) και ηττήθηκε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» από την Μπαρτσελόνα με 78-69, στην 5η και τελευταία για τον πρώτο γύρο, αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» δεν είχαν ενέργεια και αποτελεσματική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο βελτιώθηκαν αμυντικά, αλλά παρέμειναν άστοχοι και έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας της φετινής σεζόν.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά στο σκορ με 10 πόντους (43-33) 1’ και 50’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με σερί 9-0 σε ένα τρίλεπτο με επτά πόντους του Τζάστιν Ντόελμαν. Με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος μετά από 7 άστοχα, από τον Φώτση, η διαφορά μειώθηκε στους 6 (44-38) 29’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά σχεδόν με την εκπνοή ο Ναβάρο ευστόχησε έξω από τα 6,75 μέτρα από την γωνία και το πρώτο μέρος τελείωσε με τους «πράσινους» στο -9 (47-38).

Με δύο τρίποντα του Μαρσελίνιο Χουέρτας η Μπαρτσελόνα ανέβασε την διαφορά στους 13 (55-42) 7’ και 22’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε στην συνέχεια στην άμυνα, δεν επέτρεψε στους «Μπλαουγκράνα» να ξεφύγουν περισσότερο σκορ και με σερί 6-0 που ολοκληρώθηκε με δύο βολές του Νίκου Παππά μετά από δύο τεχνικές ποινές στον Άλεξ  Αμπρίνες για διαμαρτυρίες, πλησίασε στους πέντε πόντους (67-62) με 6’ και 21’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Οι «πράσινοι», όμως, στην συνέχεια αστόχησαν σε ελεύθερα σουτ, πέταξαν στα… σκουπίδια ευκαιρίες για να μειώσουν ακόμη περισσότερο το σκορ και ο πρώτος σκόρερ των νικητών Άντε Τόμιτς με καλάθι του 1’ και 17’’ πριν την λήξη της συνάντησης… έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της «Μπάρτσα» (76-65).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-38, 64-56, 78-69.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 9, Χουέρτας 8 (2), Αμπρίνες 1, Ναβάρο 12 (2), Σατοράνσκι 6, Τόμας 2, Ολεσον 12 (2), Λάμπε 12 (2), Νάχμπαρ, Τόμιτς 16 (8/8 δ., 10 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 6, Φώτσης 5 (1), Παππάς 8, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 9, Γκιστ , Μπατίστα 14 (8 ριμπ.), Μπλουμς 4 (1).

Ιβάνοβιτς: «Μπορούσαμε παρά την αστοχία μας»

«Σήμερα ήμασταν πολύ άστοχοι», παραδέχθηκε ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς, προπονητής των «πρασίνων», μετά το τέλος της αναμέτρησης στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», αλλά επισήμανε ότι: «Παρά την αστοχία μας, όμως, θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει τον αγώνα εφόσον ήμασταν πιο προσεκτικοί στην άμυνα. Υπήρχαν στιγμές στον αγώνα που έμοιαζε σαν φιλικός. Η Μπαρτσελόνα διαθέτει μια πολύ καλή και έμπειρη ομάδα. Θεωρώ πως μαζί με τη Ρεάλ, την ΤΣΣΚΑ και τη Φενέρμπαχτσε, παρότι η τελευταία δεν έχει ξεκινήσει πολύ καλά τη σεζόν, είναι από τα μεγάλα φαβορί για τη φετινή Ευρωλίγκα. Η Μπαρτσελόνα είναι μια καλά δουλεμένη ομάδα που αποτελείται από παίκτες που είναι πολλά χρόνια μαζί».

«Αυτό φάνηκε σε πολλές στιγμές του αγώνα όπου εκμεταλλεύτηκε την ομοιογένειά της», εξήγησε ο Ιβάνοβιτς και αναφέρθηκε στην επιστροφή του στην Βαρκελώνη μετά την διετή παρουσία του στον πάγκο της Μπαρτσελόνα: «Για μένα ήταν μια εξαιρετική εμπειρία που γύρισα εδώ. Πάντα είναι ευχάριστο να βρίσκομαι στη Βαρκελώνη».