«Άλωσε» την Τούμπα ο Παναθηναϊκός

Με γκολ των Ατζαγκούν (51’) και Καρέλη (79’), ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-1 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και έμεινε ζωντανός στη μάχη για το πρωτάθλημα. Ισοφάρισαν προσωρινά με τον Περέιρα (64’) ο γηπεδούχοι, που είδαν τον Ολυμπιακό να μειώνει στο -2 από την κορυφή.
Μεγάλη νίκη πανηγύρισε στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ και μπήκε και μείωσε στο -6 τη διαφορά του από την κορυφή.

Ατζαγκούν και Καρέλης πέτυχαν τα δύο γκολ για τους «πράσινους», με τον Περέιρα να ισοφαρίζει προσωρινά για τον ΠΑΟΚ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και μόλις στο 6ο είχε καλή στιγμή, με τον Σαλπιγγίδη να βρίσκεται με τη μπάλα μόνος του στην περιοχή, ωστόσο το σουτ του δεν ήταν καλό. Ένα λεπτό μετά, ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με τον Δώνη να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, ωστόσο Γλύκος και δοκάρι σταμάτησαν την πορεία της μπάλας.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με την επόμενη καλή φάση να σημειώνεται στο 34’, όπου ο Στιλ μπλόκαρε σουτ του Γκολάσα και τον Παναθηναϊκό να απαντάει στο 45’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάνο, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από την εστία.

Οι «πράσινοι» ευτύχησαν να σκοράρουν με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, καθώς στο 51’, μετά από σέντρα του Κλωναρίδη που πέρασε από τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ (Γλύκος, Κατσικάς και Σπυρόπουλος), η μπάλα έφτασε στον Ατζαγκούν ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 1-0 του Παναθηναϊκού.

Ο Αναστασιάδης άλλαξε τους επιθετικούς του, περνώντας στο παιχνίδι τους Περέιρα και Παπαδόπουλο αντί τους Κλάους και Σαλπιγγίδη και στο 63’ ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Περέιρα.

Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και έχασαν ευκαιρία στο 64’ για την ανατροπή, με τον Παπαδόπουλο να μην δίνει στον αμαρκάριστο Περέιρα, με αποτέλεσμα να κοπεί από τον Σίλντενφελντ.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» απείλησε στη συνέχεια με σουτ του Περέιρα, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ. Μετά από λάθος του Σπυρόπουλου στο 79’, ο Ατζαγκούν σέντραρε στον Καρέλη, ο οποίος δεν μπόρεσε σε πρώτη φάση να νικήσει από κοντά τον Γλύκο, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο άσος του τριφυλλιού την έσπρωξε στην εστία.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 84’ με σουτ του Σπυρόπουλου που έδιωξε ο Στιλ.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Κατσικάς (81' Μάρτενς), Βίτορ, Σπυρόπουλος, Κάτσε, Τζανδάρης, Τζιόλης, Σαλπιγγίδης (57’ Περέιρα), Γκολάσα, Αθανασιάδης (57’ Παπαδόπουλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μπούρμπος, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ (74’ Τριανταφυλλόπουλος), Νάνο, Μπούι, Δώνης, Πράνιτς (63' Λαγός), Καρέλης, Κλωναρίδης (60’ Πέτριτς), Ατζαγκούν.

90'+6 Τέλος αγώνα

Έξι θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

90' Άστοχο σουτ του Πέτριτς

89' Κίτρινη κάρτα στον Βίτορ

84' Εκπληκτική επέμβαση του Στιλ στο σουτ του Σπυρόπουλου!

81' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

81' Ο Μάρτενς στη θέση του Κατσικά

79' Γκολ για τον Παναθηναϊκό σε φάση διαρκείας με τη μπάλα να περνάει οριακά τη γραμμή

78' Πολύ καλή ενέργεια του Περέιρα, το σουτ του όμως κοντράρει και φεύγει ελάχιστα μακριά από το δοκάρι του Στιλ!

74' Ο Τριανταφυλλόπουλος στη θέση του Σίντεφελντ

73' Κεφαλιά του Βίτορ στα χέρια του Στιλ

68' Ο Λαγός στη θέση του Πράνιτς

65' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Περέιρα άφησε άγαλμα τον Στιλ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

64' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Περέιρα!!!

60' Ο Πέτριτς στη θέση του Κλωναρίδη

58' Οφσάιντ ο Παπαδόπουλος

56' Διπλή αλλαγή: Παπαδόπουλος και Περέιρα αντί Σάλπι και Αθανασιάδη

55' Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε

53' Κίτρινη κάρτα στον Κλωναρίδη

51' Γκολ για τον Παναθηναϊκό με τον Ατζαγκούν

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

45'+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' Άστοχη εκτέλεση φάουλ του Νάνο. Ο Γλύκος έλεγχε.

44' Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο

43' Σε θέση οφσάιντ ο Αθανασιάδης

39' Κίτρινη κάρτα στον Μπούι

38' Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ που πιέζει

34' Σουτ του Γκολάσα στην αγκαλιά του Στιλ

33' Οφσάιντ ο Κλωναρίδης

27' Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

21' Κόρνερ κερδίζει ο Σπυρόπουλος από τον Λαγό

19' Σε θέση οφσάιντ ο Καρέλης

16' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

13' Άστοχο σουτ του Τζιόλη

7' Ο Κάτσε, το δοκάρι και ο Γλύκος σώζουν τον ΠΑΟΚ από την κεφαλιά του Δώνη

6' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό

6' Ο Κίτσιου έκανε την παράλληλη μπαλιά αλλά ο Σαλπιγγίδης δεν έπιασε το πλασέ όπως ήθελε

1' Σέντρα στην Τούμπα!

Στον Γλύκο απόψε το περιβραχιόνιο του αρχηγού

Τέλος και το ζέσταμα. 15 λεπτά μακριά από την έναρξη του παιχνιδιού

Αναπλ.ΠΑΟ: Κοτσόλης, Μπαϊράμι, Μπεργκ, Τριανταφυλλόπουλος, Ντίνας, Πέτριτς, Λαγός

Αναπλ.ΠΑΟΚ: Γιακουμής, Περέιρα, Μαντούρο, Παπαδόπουλος, Τζαβέλας, Μάρτενς, Σκόνδρας

ΠΑΟ: Στιλ, Μπούρμπος, Νάνο, Σίντεφελντ, Κουτρουμπής, Κλωναρίδης, Δώνης, Μπούι, Ατζαγκούν, Πράνιτς, Καρέλης

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Κατσικάς, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Τζιόλης, Τζανδάρης, Κάτσε, Σαλπιγγίδης, Γκολάσα, Αθανασιάδης